Mogwa - Çin Ayvası

Çin Ayvası

Pseudocydoniaailesinin tek üyesi olan Mogwa’nın anavatanı genelde Doğu Asya, özelde ise Çin’dir.Chaenomeles sinensis’le karıştırılsa da bazı özellikleriyle ondan ayrılır. Mogwa adı geçen meyveden farklı olarak dikensizdir, ayrıca çiçeklerinin salkımlar halinde değil tek başına bulunşu ve meyve biçimi bakımından da ondan ayrılır. Yaygın ayva türü olan Cydonia’ya daha yakındır. 

 

Devamını oku...  

Japon Kuru Üzüm Ağacı - Hovenia Dulcis

Japon Kuru Üzüm Ağacı - Hovenia Dulcis
İngilizcede “Raisin Tree (Kuru Üzüm Ağacı)”, “Oriental Raisin Tree (Şark Kuru Üzüm Ağacı)”, “Japanese Raisin Tree (Japon Kuru Üzüm Ağacı)” gibi adlarla anılır. Ülkemizde ise “Japon Kuru üzüm Ağacı” ve “Şeker Ağacı” adlarıyla bilinmektedir. Anavatanı Doğu Çin, Kore ve Himalayaların 2000 metre yüksekliğe kadar olan eteklerindedir tam ya da yarı güneşli alanlardaki nemli kısmen kumlu ve killi topraklardır. Pek çok ülkede dekoratif amaçla ve yenilebilir meyveleri için yetiştirilmektedir.

Devamını oku...  

Bunya Çamı - Araucaria bidwillii

 Bunya Çamı - Araucaria bidwillii

Neden 10-15 yıl sonra meyve verebilecek bir meyve ağacı tanıtmak ve fidanı üretmek sorusu birçok kişi tarafından sorulacaktır ama Bunya Çamı'nın muhteşem görüntüsü , boyutu ve meyvlerinin olağanüstü büyüklüğü bu sorunun cevabı olarak yeterli olsa gerek diye düşünüyorum. Bu harika ağacın büyüyüp meyve verdiğini belki diken kişi de göremeyebilir ama ülkemizde bir gün bu harika ağaçlardan olduğunun hayali bile güzel sanırım.

Devamını oku...  

Honeyberry

Honeyberry-Lonicera_coerulea

Honeyberry - Lonicera caerulea

Genellikle “Blue-berried Honeysuckle (Mavi Yemişli Hanımeli)” veya “Sweetberry Honeysuckle (Tatlı Yemişli Hanımeli)” adlarıyla anılan Honeyberry , çalı formunda ve çok soğuk iklimlerden ılıman iklime kadar değişik iklimlere adapte olup yetişebilen üzümsü bir meyvedir.

Haziran-Temmuz aylarında olgunlaşan Honeyberry mavi renkte ve çok güzel tada sahip meyveler verir.

Meyveler silindirik biçimli, dalgalı yüzeyli , oldukça tatlı, sulu ve yumuşaktır. Hem ticari hem de hobi bahçeleri için uygun olan türleri vardır. Bazı türleri çok güzel olmasına rağmen dayanımı az olduğundan ticari bahçe kurulumları için uygun değildir.

Fiziki Özellikleri

Neredeyse bütün kaynaklarda; “1,35 – 2 metreye kadar boylanabilen ve kışın yaprağını döken bir çalı” olarak tanımlanmıştır. Oval bir yapı arz eden yaprakları 3 - 8 cm boyunda 1-3 cm genişliğinde birbirlerine aksi istikamette sıralanmış olup mat yeşil renkte ve yumuşak dokuludurlar. Sarımtırak – beyaz renkli çiçekleri beşer eşit loblu ve çiftler halinde açarlar. Mavi renkli meyveleri yaklaşık olarak 1 cm çapındadır.

 

Devamını oku...  

Goumi - Elaeagnus multiflora

Goumi Meyvesi

Değerli ziyaretçiler,Bir ağacı yetiştirip meyvesini tatmadan sizlere fidanını sunmamayı prensip olarak 
benimsiyoruz (Macadamia Fındığı gibi bazı fındık ve ceviz türleri hariç).

Goumi ağacını 2009 yılından bu yana yetiştiriyor ve gözlemliyoruz.  Goumi fidanıüretmeden bu makaleyi yayınlamak istemedik. Goumi ile ilgili bütün yenilikleri ve tecrübeleri buradan sizlerle ilerki günlerde de paylaşmaya devam edeceğiz.


Görünüşü harika ve çok lezzetli bu meyveyi eminim ki herkes yetiştirmek isteyecek.


Tropikmeyveci.


Genel Bilgiler

supergoumi

Goumi (Elaeagnus multiflora) 2-3 m ye kadar boylanabilen, kışın yaprağını döken bir meyve ağacıdır. Yetişkin bir Goumi Ağacı 2-2,5 m genişlikte taç yapar. 


Goumi meyvesi C , A ve E vitaminleri ile likopen ve flavinoidler bakımından çok zengindir. Çinde bağışıklığı artırmak ve kolestorelu düşürme amaçlı tıbbi kullanımı yaygındır. Vişne gibi hafif buruk bir tadı vardır fakat olgun meyvelerin tadı ağız burmaz ve mükemmeldir. Hem taze hem de kurutularak tüketilebilir.

Meyve, genellikle Mayıs sonu ile Haziran ilk yarısında olgunlaşır.

Devamını oku...  

Dağ Çileği (Kocayemiş) ve Sandal Ağacı

Arbutus Unedo- Kocayemiş

 

Meyvelerini çok sevdiğim ve ağaç olarak da herdem yeşil olmasından ve güzelliğinden dolayı bahçemde yetiştirdiğim bir ağaç olan Kocayemiş hakkında bir makale yazmak istedim. Tropik Meyve ağaçlarının yanında ülkemizde de doğal ortamda yetişen birçok sıradışı ağacın da tanıtımını yapmaya özen gösteriyorum. Bu makalede Kocayemiş ve Sandal ağacının hem üretimini , sağlık yönünden faydalarını, hem de meyvesinin besleyici özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Zevkle okumanız dileklerimle.

Sandal ve Kocayemiş (Arbutus L); Rhododendroideae ailesine ait, herdem yeşil çalı yada küçük ağaçlardır. Bu cinsin kuzey yarım kürede yayılmış olan 12 türü ülkemizde ise A andrachne L. (Sandal) ve A. unedo L. (Kocayemiş, ağaç çileği, dağ çileği) adlı iki türü doğal olarak yetişir.

Dağ Çileğinin Faydaları ve Kullanılış Şekli


Kocayemiş meyveleri taze olarak da yenilmesine rağmen , genellikle; Reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılır.

Devamını oku...  

Hünnap (Zizyphus jujuba Mill.)

 Hünnap Meyvesi

Hünnap (hünnap) (Zizyphus jujuba Mill.) Cehrigiller (Rhamnaceae) ailesine mensup 10 metre kadar boylanabilen, ülkemizde daha çok Batı ve Güney bölgelerinde yetişen, oldukça estetik görünümlü, dikenli bir meyve ağacıdır.

Oldukça lezzetli ve besi değeri yüksek meyveler; şekerler, müsilaj, vitamin C ve pektin taşır. Özellikle Arap hekimlerince göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyici olarak, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde (Kayseri) şeker hastalığına karşıda kullanılır. Meyvelerinin yanında, dal kabuğu ve yaprakları da kabız ve midevi etkilere sahiptir. Sonbaharda olgunlaşan meyveler taze tüketildiği gibi, eski çağlardan bu yana kurutularak ta tüketilir. Kurutulabilme özelliği onun uzun süre saklanmasını da sağlar.

Devamını oku...  

Üvez (Sorbus L.) ve Üvez Fidanı Üretimi

GİRİŞ 

Üvez cinsi (Sorbus L.); kışın yaprağını döken, farklı boylarda (3-25 m.), Gülgiller (Rosaceae) ailesine ait, çalı yada orman ağaçlarıdır. Sürgünlere almaçlı olarak dizilmiş tomurcuklar; oldukça büyük, üzeri kiremit şeklinde dizilmiş pullarla örtülüdür.  Beyaz, ender olarak ta pembe renkte olan bileşik yalancı şemsiye şeklindeki çiçeklerde erkek ve dişi organlar aynı çiçekte bulunur. Meyveler yalancı meyve tipinde; küremsi, yumurtamsı yada armut şeklindedir. Yaprak ayası genelde sade veya tek tüysü iken bazılarında ise yarı tüysü dinilebilecek şekilde de olabilir. Üvez cinsinin kuzey yarım kürenin değişik bölgelerinde yayılmış olan 80 den fazla türü, ülkemizde ise 12 türü  ve 17 taksonu doğal olarak bulunur.Sorbus sözcüğü Latince “Sorbum’’ sözcünden sözcüğünden gelir ve “meyve’’ anlamı taşır. S.  acuparia taksonunda sıfat olarak kullanılan acuparia sözcüğü de kuşlar tarafından çok sevilen türlerin meyvelerini ifade eder. Kuş yakalamada kullanılan kuş kapanı “avis’’ ve “capere’’ sözcüklerinden türetilmiştir. Benzer bir isimlendirmede “kuşçu armudu’’ adıyla Azerbaycan Türklerinde görülür. Yine Anadolu’da  “üvez’’ ismi sadece S. domestica için kullanılır. Diğer üvez cinslerinin yaygın adı “geyicek elması,  geyik elması, kuş elması yada kuş armudu’’ şeklindedir. Doğal ortamda üvez tohumları meyvelerin olgunlaşmasını takiben kuşlar (karatavuk, cırrık) ve diğer canlılar (sincap, insan, ayı vb) tarafından yenir. Tohumlar, onların sindirim sisteminden geçerek, dışkıları vasıtası ile çimlenme ortamına taşınır. Üvez çiçekleri böcekler tarafından döllendiği gibi, tohumları da hayvanlar tarafından yayılması nedeniyle, biyolojik çeşitlikte (fauna) önemli yere sahiptir. Ülkemizde doğal olarak bulunan üvezlerin çoğunluğu; hem kuraklığa hem de hava kirliliğine dayanıklı türlerden oluşuyor. Ülkemizin üçte ikisinin kurak, yarı kurak iklim kuşağında bulunuyor. Doğu Karadeniz Bölgesi hariç tamamında da dönemsel kuraklıklar mevcut. Buna küresel ısınmayı ve hava kirliliğini eklerseniz, üvezlerin önemini rahatça görülebilir.

Devamını oku...  

Alıç

Alıç Meyve

En çok sevdiğim ve saygı duyduğum ağaç listesi yapsam herhalde Alıç ağacını en üst sıralara yazardım. Özellikle çiçeklerindeki canlılık ve meyvelerinin muhteşem görünüşü , estetik güzelliği ile de peyzaj düzenlemelerinde gözardı edilmemesi gereken bir seçenektir. Özellikle süs alıçları ise bonsai severlerin en çok üzerinde durması gereken ağaçlardandır.

Çocukluğumda dağlarda dolaşırken sıkça rastladığım ağaçlar vardı. Bunlar ; Meşe, Ateşdikenleri ve Alıç idi. Alıç ağacına duyduğum ilginin en nedeni ise dağda yenilebilecek tek meyvenin Alıç olması , ayrıca mükemmel lezzeti, hiç bir insana ihtiyaç duymadan herşeyini doğadan karşılaması (sulama ve gübre istememesi), kendi kendine büyümesi , çoğalması ve inanılmaz güzel meyveler vermesi idi.

 

Devamını oku...  
Bu RSS beslemesine abone ol

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page